Czy to już bandyci?

Miałem nie pisać o Euro 2012 bo piłka kopana nie bardzo mnie nie interesuje. Nie jest całym moim życiem. Nie biorę urlopów na mistrzostwa, a w lidze mistrzów nie wiem kto gra.

Kilka dni przed Euro BBC nadało „dokument” o polskich stadionach nienawiści. O ekscesach z rasistami i co gorsza z antysemitami. Kilka dni później wyszło na jaw, że „dokumentaliści” BBC umieścili w reportażu tylko te wypowiedzi, które im pasowały do postawionej w tytule tezy. Okazało się, że pochlebne wypowiedzi zawodników z Izraela grających w Wiśle Kraków nie pasowały do „dokumentu”, więc je po prostu wycięli.

Jak donoszą nasze media w BBC non sto pokazują, jakie wystąpienia antysemickie rasistowskie czy bandyckie mają miejsce w trakcie Euro. Może, dlatego, że ich piłkarze nie zagrali lepiej niż nasi. Więc można ponarzekać na inne okoliczności.

Połowa Europy bała się naszych bandytów na stadionach, połowa Europy przestrzegała przed nimi. Połowo Europy się zawiodła, chociaż podobno cytując za wiadomościami Onetu „Najgorsza zmora UEFA – rzeczywistością”, „plama na turnieju”, „mdły posmak Euro” – tak światowe media oceniają wtorkowe wybryki pseudokibiców związane z meczem Polska -Rosja. Podkreślają jednocześnie znakomitą, wspólną zabawę kibiców na stadionie i w Strefie Kibica.

O płońskiej strefie kibica też miałem nie pisać, gdyż pomimo tego, że podobno jesteśmy patronem medialnym trudno szukać naszego logo w materiałach promocyjnych. Na plakatach jest jakaś bliżej nieokreślona Extra – ale to nie nasze logo. Z resztą może to tamte Extra jest patronem medialny?

Ale do „ad emu” jak mawiał jeden z moich wykładowców. W Płońskiej strefie kibica w trakcie meczu Polski z Rosją nie wszyscy się dobrze bawili. Nie – właściwie wszyscy – tylko nie w jednym czasie. W trakcie, gdy jedni z uwagą śledzili, co się dzieje na ekranie czekając na druga połowę meczu inni na razie nieznani sprawcy szykowali sabotaż. Ktoś wyłączył zasilanie na scenie oraz projektorze. W tym samym momencie w stronę sceny poleciały kamienie, butelki jak również niewybredne słowa łącznie z niezbyt pochlebną opinia o burmistrzu. Można nie lubić burmistrza bo to demokratyczny kraj, ale to nie powód aby uniemożliwić zabawę innym?

Czy to już bandytyzm – pewnie zdania będą podzielona, ale mnie się wydaje, że od tego może się zaczynać.

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy gospodarzami i chciałbym, aby wszyscy czuli się jak u siebie w domu. Chciałbym żeby w czasie największej imprezy sportowej jaką kiedykolwiek nasz kraj organizował oraz w trakcie gdy nasi piłkarze grają pierwszy raz od dwudziestu lat przyzwoicie większość z nas zachowywał się przyzwoicie.

Mam nadzieję, że reszta turnieju ty w Płońsku jak i na głównych arenach będzie przebiegała bez większych ekscesów. I czeka nas jeszcze tylko kilka tygodni z newsami takimi jak na obrazku.

Trzymajmy się