Filmoteka Szkolna. Akcja!

Filmoteka Szkolna jest przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w ramach którego ponad 14.000 polskich szkół otrzymało pakiet 26 lekcji tematycznych na płytach DVD. Znalazły się w nim najlepsze polskie filmy fabularne oraz dokumenty i animacje opatrzone komentarzem specjalistów. Zadaniem CEO jest przygotowanie nauczycieli i uczniów do ciekawej i efektywnej pracy z tym materiałem. Zapraszamy do udziału w projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja!

Od ponad stu lat film jest istotnym elementem współczesnej kultury. Wykształcił własne środki wyrazu, stał się ważnym źródłem wiedzy o człowieku i świecie. Dlatego w programie szkolnym, obok wychowania literackiego, plastycznego i muzycznego, powinno znaleźć się miejsce również na wychowanie filmowe. Celem Filmoteki szkolnej jest włączenie wiedzy o filmie do edukacji szkolnej.

Do ponad 14.000 szkół w całej Polsce Polski Instytut Sztuki Filmowej przesłał pakiety płyt DVD zawierające ponad 50 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Filmy dobrane zostały do 26 tematów lekcji i zajęć pozalekcyjnych, zaproponowanych przez specjalistów od danego przedmiotu. Przygotowany materiał może być wykorzystywany na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie. Filmy te nie są ekranizacjami lektur ani zestawem najważniejszych osiągnięć polskiej kinematografii. To dzieła, które zdaniem filmoznawców, dobrze ilustrują tematy takie jak: obserwacje codzienności, siła symbolu, rozdroża historii, metafory prawdy czy portret zbiorowości z punktu widzenia wiedzy o filmie. Zestaw zawiera filmy tak znanych twórców jak m.in.: Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Marek Piwowski, Jan Jakub Kolski, Marcel Łoziński, Robert Gliński, Krzysztof Krauze, Krzysztof Zanussi.
W ramach programu powstała strona internetowa www.filmotekaszkolna.pl, na której publikowane są kompletne materiały dotyczące opracowanego zestawu filmów.
Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotowało działania pod hasłem Filmoteka Szkolna. Akcja!, których celem jest upowszechnianie Filmoteki Szkolnej w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przygotowywanie nauczycieli i uczniów do pracy z wykorzystaniem opracowanego materiału filmowego. Wspieramy szkoły w odkrywaniu treści, poznawaniu filmowych środków wyrazu, zachęcamy do organizowania w szkole przestrzeni i czasu do pracy z filmem.
Projekt przygotowuje młodzież do obcowania z dziełem filmowym, uczy krytycznego odbioru sztuki filmowej, rozwija aktywność twórczą młodych ludzi, pomaga odkryć własne pasje i talenty. W ramach projektu CEO zachęca młodzież do sprawdzenia się w roli krytyka filmowego oraz organizowania dyskusji i debat poświęconych zagadnieniom poruszanym w filmach. Zachęcamy też do samodzielnej pracy uczniów z kamerą.
CEO zapewnia uczniom i nauczycielom wsparcie w postaci:
  • opracowania i przekazania materiałów pomocniczych i scenariuszy lekcji z zakresu edukacji filmowej
  • szkoleń dla nauczycieli
  • warsztatów dla młodzieży, przygotowujących do dyskusji i pracy z filmem
  • kursów internetowych dla nauczycieli i uczniów
  • interaktywnego, codziennie aktualizowanego serwisu internetowego
  • ogólnopolskiej promocji działań młodzieży
  • wsparcia merytorycznego zespołu ekspertów
  • współpracy z lokalnymi i ogólnopolskimi instytucjami filmowymi
  • pomocy w nawiązaniu współpracy z kinami studyjnymi.
Dzięki zaangażowaniu regionalnych liderów, zakładamy współpracę ze szkołami z całej Polski. Udzielamy wsparcia zarówno indywidualnym nauczycielom, którzy zechcą włączyć zasoby Filmoteki do programu swoich lekcji, jak powstającym lub już funkcjonującym szkolnym klubom filmowym.
Do tej pory do projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! zgłosiło się 530 szkół! Zgłoszenia działań realizowanych w nowym roku szkolnym (2010/2011) przyjmować będziemy do 30 listopada 2010.
Program Filmoteka Szkolna realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, przy wsparciu TVP SA, studiów i wytwórni państwowych oraz prywatnych producentów filmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *